RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(MODEL DISKUSI)
Tingkatan : 2 Al-Farabi
Bilangan Pelajar : 30 orang
Tarikh : 31 Mac 2011
Masa : 40 minit
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Teknologi
Tajuk : Menonton televisyen: positif atau negatif
Bidang : Maklumat
Hasil Pembelajaran | Huraian Hasil Pembelajaran |
HPU 4.0 Membuat pertimbangan untuk mencapai keputusan. HPK 4.2 Menjelaskan dan membuktikan pertimbangan secara rasional dan adil untuk meyakinkan pihak yang terlibat. | Aras 1 (ii) Menganalisis dan menentukan pilihan berdasarkan aspek yang tertentu. |
Objektif Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat mengemukakan dua kesan positif dan dua kesan negatif menonton televisyen dalam satu perenggan lengkap, tidak kurang daripada 30 patah perkataan.
Pengetahuan/Kemahiran sedia ada
- Pelajar pernah menonton dan mengetahui variasi rancangan televisyen.
- Pelajar mengetahui kesan daripada menonton televisyen.
Penyerapan
- Nilai murni : Pembelajaran sepanjang hayat dan kerjasama.
- Ilmu : Pengetahuan.
- KBKK : Menjana idea – pelajar melakukan sumbangsaran bagi
memperoleh idea yang bernas.
Penggabungjalinan
· HHP : 2.3 Aras 1 (ii)
Menghubungkaitkan topik dengan pengalaman dan
pemerhatian untuk mengemukakan idea yang bernas.
· Sebutan dan Intonasi : Menggunakan sebutan bahasa baku dalam pembentangan.
· Tatabahasa : Penggunaan “di” sebagai kata kerja atau kata sendi.
· Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran berfikir
Fasa, Objektif Fasa dan Kandungan | Aktiviti pengajaran dan pembelajaran | Alat/KBT/KBKK/ Nilai |
Induksi Set (5 minit) · Menarik minat pelajar; · Menghadirkan pelajar dalam sesi pengajaran dan pembelajaran; · Menimbulkan perasaan ingin tahu; dan · Menarik perhatian pelajar. | · Guru menyebut beberapa sorotan cerita atau rancangan televisyen untuk diperdengar kepada pelajar. · Guru menanyakan beberapa soalan kepada pelajar. · Guru mengaitkan jawapan yang diberikan oleh pelajar dengan topik pelajaran. | |
Fasa 1 : Pengenalan (5 minit) (Membentangkan isu yang akan dibincangkan.) | · Guru mengemukakan isu televisyen, sama ada mendatangkan kesan positif atau negatif. · Guru menggunakan kaedah soal jawab bagi mengetengahkan kesan positif dan negatif menonton televisyen. | |
Fasa 2 : Eksplorasi (20 minit) (Pelajar mendalami maksud tajuk, memperjelas pemikiran dan melibatkan diri.) Tatabahasa: “di” sebagai kata kerja atau kata sendi. | · Guru mengedarkan lembaran kerja untuk diisi oleh pelajar. · Guru memberikan taklimat ringkas berkenaan perjalanan aktiviti berkumpulan. · Pelajar membentuk kumpulan berdasarkan bahan edaran yang disediakan. · Pelajar berbincang sesama ahli kumpulan untuk menjana idea mengenai kesan menonton televisyen. · Setiap kumpulan perlu melantik seorang wakil untuk membuat pembentangan di hadapan kelas. · Guru meminta semua pelajar mencatat isi penting dan fakta yang dibincangkan dalam lembaran kerja. · Pembentangan dijalankan. · Guru mengulas pembentangan yang telah berlangsung. (Guru menguji pengetahuan pelajar berkenaan penggunaan “di” sama ada sebagai kata kerja atau kata sendi). | Nilai : Kerjasama Lembaran grafik 1: Grafik kesan positif dan negatif menonton televisyen. |
Fasa 3 : Merumus (5 minit) (Meringkas/menyimpulkan isi utama yang diperoleh.) | · Guru memilih pelajar secara rawak untuk memberi pendapat sama ada menonton televisyen mendatangkan kesan yang positif atau negatif. · Guru memberikan penegasan bahawa positif atau negatif sesuatu perkara bergantung kepada kebijaksanaan manusia mengolahnya. *18SX *18SG *18PL *Umum | KBT – Kemahiran berfikir Nilai : Pembelajaran sepanjang hayat. |
Penutup (5 minit) · Menghubungkaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran akan datang. | · Guru menjelaskan kepada pelajar bahawa pembelajaran hari ini berkaitan dengan pelajaran akan datang. | Nilai : Pembelajaran sepanjang hayat. |
Ulasan
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment